AVIACITY

Для всех, кто любит авиацию, открыт в любое время запасной аэродром!

Права пассажиров в Украине: задержка или отмена рейса, отказ в перевозке, компенсация

Принятый 19 мая 2011 года Верховной Радой Украины и подписанный президентом Воздушный кодекс (введен в действие 16 сентября 2011 года) на законодательном уровне закрепляет права пассажиров, которые вылетают или прилетают в украинские аэропорты, или следуют транзитом через Украину.

 

 

Что делать пассажиру в случае отмены рейса?

 

Статья 105 Воздушного кодекса описывает права пассажира в случае, если авиаперевозчик решит отменить рейс. В частности,  часть 1 статьи 105 предусматривает, что авиакомпания должна вернуть полную стоимость авиабилета или неиспользованных сегментов в течение 7 дней, или изменить маршрут и отправить пассажира при первой возможности или в более поздний срок при желании пассажира и наличии свободных мест (в соответствии с частью 2 статьи 104).

 

Согласно  части 1 статьи 105 пассажир также имеет право на получение денежной компенсации, которая предусмотрена частями 5 и 6 статьи 104 в случае, если его не проинформировали об отмене рейса:

 

— за 2 недели до вылета

 

— в период не более, чем за 2 недели до вылета и не менее чем за 7 дней до вылета и предложили изменение маршрута, которое позволит отправиться из пункта отправления не позднее, чем через 2 часа от запланированного времени вылета и прибыть в конечный пункт назначения не позднее, чем через 4 часа после запланированного времени прибытия.

 

— менее чем за 7 дней до вылета и предложили изменение маршрута, которое даст возможность отправиться из пункта отправления не позднее 1 часа от запланированного времени отправления и прибыть в конечный пункт не позднее, чем через 2 часа от запланированного времени прибытия.

 

 Что делать, если авиакомпания отказала пассажиру в перевозке (овербукинг)

 

 Статья 104 предусматривает, что авиакомпания должна провести опрос пассажиров для соблюдения их прав с целью выявить желающих добровольно отказаться от перелета в обмен на согласованную компенсацию. Кроме этого, пассажиру должны предложить опции: вернуть потраченные на покупку авиабилета деньги или изменить его маршрут (дату вылета).

 

Если добровольно отказавшихся от перелета пассажиров не нашлось, авиакомпания в праве отказать пассажиру или пассажирам в праве перевозки против их воли. При этом авиаперевозчик должен выплатить компенсацию, которая предусмотрена  частями 5 и 6 статьи 104:

 

— 250 евро для рейсов дальностью до 1500 км

 

— 400 евро для рейсов дальностью от 1500 до 3500 км

 

— 600 евро для рейсов дальностью свыше 3500 км

 

Авиакомпания имеет право уменьшить компенсацию на 50%, если пассажиру предлагается замена маршрута перевозки до его пункта назначения альтернативными рейсами, время прибытия которых не превышает запланированного времени:

 

— на 2 часа для рейсов дальностью до 1500 км

 

— на 3 часа для рейсов дальностью от 1500 до 3500 км

 

— на 4 часа для рейсов дальностью свыше 3500 км

 

В соответствии с частью 7 статьи 104 выплата компенсации не освобождает авиаперевозчика от обязанности предоставить авиапассажиру на выбор услуги и возмещение затрат, предусмотренных  частью 2 статьи 104 (возможность вернуть стоимость билета или перенести вылет на другую дату) и частью 5 статьи 105 (предоставление питания, напитков, номера в отеле и т.п.).

 

Что делать пассажиру в случае задержки рейса?

 

 Статья 106 предусматривает, что в случае задержки рейса дальностью до 1500 км на 2 часа, рейса дальностью от 1500 до 3500 км на 3 часа, рейса дальностью более 3500 км на 4 часа пассажирам должны  быть предоставлены услуги, предусмотренные пунктами 1 и 4 части 5 статьи 105:

 

— питание и прохладительные напитки в соответствии со временем ожидания нового рейса

 

— возможность совершить два телефонных звонка или отправить факс-сообщения, или сообщения электронной почтой если для этого есть технические условия в аэропорту.

 

Если отправление рейса откладывается на следующий день, часть 2 статьи 106 предусматривает, что авиакомпания должна предоставить пассажирам номера в отеле, питание и трансфер по маршруту аэропорт — отель —  аэропорт.

 

Если задержка рейса превышает 5 часов, пункт 3 статьи 106 говорит, что пассажир имеет право вернуть деньги за билет и отказаться от перевозки или изменить маршрут, в том числе перенеся дату отправления на другую дату.

 

 Что делать, если пассажир купил билет в бизнес-класс, а его пересадили в эконом-класс?

 

 Статья 107 воздушного кодекса Украины предусматривает, что если пассажир приобрел билеты бизнес-класса, но авиаперевозчик изменил класс на экономический, в течение 7 дней он должен возместить пассажиру:

 

— 30% тарифа для рейсов дальностью до 1500 км

 

— 50% тарифа для рейсов дальностью от 1500 до 3500 км

 

— 75% тарифа для рейсов дальностью свыше 3500 км

 

Компенсация за понижение класса рассчитывается за каждый сегмент, в котором было осуществлено понижение класса.

 

 Пункт 1 статьи 107 предусматривает, что авиакомпания не имеет права требовать оплаты с пассажира в случае, если он летит в более высоком классе, чем указано в билете.

 

Право на информацию

 

Часть 2 статьи 105 Воздушного кодекса предусматривает, что авиаперевозчик, отменяя или задерживая рейс, должен на запрос пассажиров предоставлять пояснение причин отмены или задержки рейса.

 

Трансферные пассажиры: полеты с пересадкой

 

Часть 2 статьи 105 Воздушного кодекса предусматривает, что в случае необходимости обеспечения своевременной пересадки трансферных пассажиров на стыковочные рейсы перевозчик при первой необходимости должен предложить им альтернативные маршруты перевозки.

 

Розділ XIII

 

 ПРАВА ПАСАЖИРА НА КОМПЕНСАЦІЮ У РАЗІ ВІДМОВИ У ПЕРЕВЕЗЕННІ, СКАСУВАННЯ ЧИ ТРИВАЛОЇ ЗАТРИМКИ АВІАРЕЙСІВ

 

Стаття 103. Порядок виплати компенсації

 

 1. Положення цього розділу застосовуються до пасажирів, які вирушають з/до аеропорту, розташованого на території України, а також до пасажирів, які вирушають з/до аеропорту, розташованого в іншій країні, до/з аеропорту, розташованого на території України.

 

 2. Положення цього розділу застосовуються до пасажирів (регулярних та чартерних рейсів), яким відмовлено у перевезенні проти їхньої волі або рейс яких скасовано чи затримано, за умови, що пасажир має підтверджене бронювання на відповідний рейс та присутній для проходження реєстрації у час, що передбачений правилами авіаперевізника та письмово зазначений (включаючи електронні засоби), або, якщо час реєстрації не зазначено, не пізніше ніж за 45 хвилин до зазначеного часу відправлення, чи забронював рейс, який затримано/перенесено авіаперевізником або фрахтувальником повітряного судна (туроператором) на інший рейс незалежно від причин затримки/перенесення.

 

 3. Положення цього розділу не застосовуються до пасажирів, які подорожують безплатно або за зменшеною вартістю, яка безпосередньо або опосередковано не доступна іншим пасажирам, однак ці положення застосовуються до пасажирів, яким видано квитки згідно з програмою авіаперевізника для пасажирів, які часто літають (програмою лояльності).

 

 4. У разі якщо авіаперевізник виплачує компенсацію або надає послуги, передбачені цим розділом, жодне положення цього розділу не може тлумачитися як таке, що обмежує право перевізника вимагати компенсації у порядку регресу від будь-якої особи, включаючи третіх осіб, зокрема за вимогами про відшкодування туристичним оператором або іншою особою, з якою перевізник уклав договір. Відповідно жодне положення цього розділу не може тлумачитися як таке, що обмежує право туристичного оператора або третіх осіб, інших, ніж пасажир, з якими перевізник уклав договір, вимагати відшкодування або компенсації від перевізника згідно із законодавством.

 

 Стаття 104. Компенсація пасажирам у разі відмови у перевезенні

 

 1. У разі якщо авіаперевізник мотивовано очікує на відмову пасажирам у посадці на рейс, він зобов’язаний провести опитування з метою виявлення пасажирів, готових відмовитися від свого підтвердженого бронювання в обмін на узгоджену між пасажиром, який за власним бажанням відмовляється від посадки на рейс, та перевізником винагороду.

 

 2. Крім виплати винагороди, авіаперевізник зобов’язаний запропонувати пасажиру на вибір:

 

 1) відшкодування впродовж семи днів, яке має бути виплачено готівкою, електронним банківським переказом, банківськими дорученнями або банківськими чеками чи, за наявності засвідченої у письмовій формі згоди пасажира, у вигляді дорожніх чеків, повної вартості квитка за ціною, за якою його придбано, за невикористану частину квитка та за використану частину або частини квитка, якщо рейс більше не задовольняє потреби пасажира, а також за потреби забезпечити зворотний рейс у початковий пункт відправлення за першої можливості;

 

 2) зміну маршруту, яка здійснюється за відповідних транспортних умов: до кінцевого пункту призначення — за першої можливості або у пізніший час за бажанням пасажира та за наявності вільних місць.

 

 3. Перевезення пасажира з аеропорту, де сталася відмова у перевезенні, до аеропорту, з якого починається запропонований перевізником альтернативний маршрут, та від аеропорту альтернативної посадки до аеропорту, куди пасажир мав прибути рейсом, на який йому відмовлено у перевезенні, здійснюється за рахунок перевізника.

 

 4. Якщо пасажирів, які б виявили бажання відмовитися від подорожі цим рейсом, не виявлено або їх кількість є недостатньою, перевізник має право відмовити пасажиру у перевезенні проти його волі.

 

 5. Якщо пасажирам відмовлено у перевезенні проти їхньої волі, перевізник має виплатити їм компенсацію у таких розмірах:

 

 250 євро — для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;

 

 400 євро — для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;

 

 600 євро — для рейсів дальністю понад 3500 кілометрів.

 

 Під час визначення відстані за основу береться останній пункт, у якому відмова від перевезення або невиконання рейсу, який було раніше заплановано та на який заброньовано принаймні одне місце, створить затримку прибуття пасажирів у запланований час.

 

 6. Перевізник має право зменшити розмір компенсації, визначеної у частині п’ятій цієї статті, на 50 відсотків, якщо пасажиру пропонується заміна маршруту перевезення до його пункту призначення альтернативними рейсами, час прибуття яких не перевищує запланованого:

 

 на дві години — для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;

 

 на три години — для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;

 

 на чотири години — для рейсів, не зазначених у абзацах другому та третьому цієї частини.

 

 Відстань, зазначена в цій частині цієї статті, вимірюється за методом ортодромічної відстані маршруту.

 

7. Виплата компенсації не звільняє перевізника від обов’язку запропонувати пасажиру на вибір послуги та відшкодування витрат, передбачених  частиною другою цієї статті та частиною п’ятою статті 105 цього Кодексу.

 

 Стаття 105. Компенсація пасажирам у разі скасування рейсу

 

 1. У разі скасування рейсу пасажирам має бути запропоновано обслуговування відповідно до частини другої статті 104 цього Кодексу та компенсацію відповідно до частин пятої і шостої статті 104 цього Кодексу. Пасажир має право на компенсацію, якщо його не поінформовано про скасування рейсу:

 

 щонайменше за два тижні до запланованого часу відправлення;

 

 у період не більше ніж за два тижні і не менше ніж за сім днів до запланованого часу відправлення та запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за дві години до запланованого часу відправлення та прибути у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через чотири години після запланованого часу прибуття;

 

 менше ніж за сім днів до запланованого часу відправлення та запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за годину до запланованого часу відправлення та прибути у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через дві години після запланованого часу прибуття.

 

2. Авіаперевізник, скасовуючи або затримуючи рейс, повинен надавати пасажирам на їх запит пояснення щодо підстав скасування чи затримки рейсу. У разі необхідності забезпечення своєчасної пересадки трансферних пасажирів на стикувальні рейси перевізник за першої можливості повинен запропонувати їм альтернативні маршрути перевезення.

 

 3. Перевізник не зобов’язаний виплачувати компенсацію, передбачену  частинами п’ятою і шостою статті 104 цього Кодексу, якщо він може надати підтвердження того, що причиною скасування рейсу була дія непереборної сили або надзвичайна ситуація, якій не можна було запобігти, навіть якби було вжито усіх заходів.

 

 4. Доведення факту інформування пасажира про правила та умови перевезення, порядок бронювання місць на рейсах, тарифи, такси (збори), про розклад та строки виконання рейсу покладається на авіаперевізника, його агента з продажу, туристичного оператора та інших уповноважених організацій за місцем укладання договору повітряного перевезення.

 

5. У разі скасування рейсу авіаперевізником та продовження пасажиром подорожі іншим рейсом (рейсами) або за іншим маршрутом пасажирам має бути безплатно запропоновано та забезпечено:

 

 1) харчування та прохолодні напої відповідно до часу очікування нового рейсу;

 

 2) місця в готелі у разі, якщо пасажири змушені чекати на відправлення впродовж однієї або більше ночей чи якщо час додаткового очікування відправлення більший, ніж передбачалося;

 

 3) наземний трансфер за маршрутом аеропорт — готель — аеропорт;

 

 4) два телефонні дзвінки або телекс-, факс-повідомлення, або повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови аеропорту.

 

 6. Авіаперевізник зобов’язаний приділяти особливу увагу потребам пасажирів з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів), та осіб, які їх супроводжують, а також потребам дітей без супроводу дорослих.

 

 Стаття 106. Компенсація пасажирам у разі затримки рейсу

 

 1. Авіаперевізник повинен надати пасажирам сприяння, передбачене пунктами 1 і 4 частини п’ятої статті 105 цього Кодексу, у разі затримки рейсу:

 

 до двох годин — для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;

 

 до трьох годин — для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;

 

 на чотири години і більше від запланованого часу відправлення — для інших рейсів, не зазначених у другому і третьому абзацах цієї частини.

 

2. Якщо виконання затриманого рейсу відкладається на день, наступний за днем його виконання, передбаченим розкладом і зазначеним у квитку, перевізник повинен надати пасажирам номери у готелі, харчування та забезпечити трансфер за маршрутом аеропорт — готель — аеропорт.

 

3. Якщо затримка рейсу перевищує п’ять годин, пасажирам має бути запропоновано обслуговування відповідно до частини другої статті 104 цього Кодексу.

 

 Стаття 107. Компенсація пасажирам за зміну класу обслуговування

 

 1. Авіаперевізник не має права вимагати будь-якої додаткової плати, якщо він розміщує пасажира у класі, вищому за зазначений у квитку.

 

 2. Якщо авіаперевізник розміщує пасажира у класі, нижчому за зазначений у квитку, то він впродовж семи днів повинен відшкодувати пасажиру:

 

 30 відсотків тарифу — для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;

 

 50 відсотків тарифу — для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;

 

 75 відсотків тарифу — для інших рейсів, не зазначених у другому і третьому абзацах цієї частини.

 

 3. Компенсація за розміщення пасажира у класі, нижчому за той, що зазначений у його квитку, розраховується за сегмент, у якому здійснено пониження у класі обслуговування, методом прорейтового розподілу.     

 

www.avianews.com

  • amazonS3_cache: a:5:{s:51:»//aviacity.eto-ya.com/files/2013/05/otpravlenie.jpg»;a:2:{s:2:»id»;i:1657;s:11:»source_type»;s:13:»media-library»;}s:59:»//aviacity.eto-ya.com/files/2013/05/otpravlenie-150×150.jpg»;a:2:{s:2:»id»;i:1657;s:11:»source_type»;s:13:»media-library»;}s:49:»//cdn.eto-ya.com/aviacity/2013/05/otpravlenie.jpg»;a:2:{s:2:»id»;i:1657;s:11:»source_type»;s:13:»media-library»;}s:57:»//cdn.eto-ya.com/aviacity/2013/05/otpravlenie-150×150.jpg»;a:2:{s:2:»id»;i:1657;s:11:»source_type»;s:13:»media-library»;}s:52:»//aviacity.eto-ya.com/files/2013/05/otpravlenie.jpg&»;a:1:{s:9:»timestamp»;i:1732247601;}}
Category: Авиация